4. Fütürist Senaryo Yarışması

“Geleceğin Okulu”
Tarih: 3-4 Mayıs 2012
Yer: Özel Sezin Lisesi

Özel Sezin Okulu ev sahipliğinde ve Fütüristler Derneği katkılarıyla gerçekleşecek, çeşitli sektörlerden uzmanların jüri olarak katılacağı 4. Liselerarası Fütürist Senaryo Yarışması’nda, altı okul “Geleceğin Okulu”nu tasarlayarak yarışacak. Yarışma kapsamında düzenlenecek Young Futurist Shuffle “Şimdiki Aklım Olsaydı” etkinliğinde, konularında uzman fütüristler deneyimlerini paylaşacaklar.

Neden?
Zaman, yaşam biçimimizi ve iletişim kanallarımızı süratle değiştiriyor. Hızlı gelişim, değişim ve dönüşüm hepimize yeni olanaklar ve kolaylıklar sunuyor; Değişime ayak uyduramamak ise zorlukları ve uyumsuzlukları beraberinde getiriyor. Tüm bunların sonucunda, dünya tarihinde ilk kez “gelecek umudu”nun yerini “gelecek endişesi” alıyor.

Yaklaşık 50 yılın birikimi, deneyimi ve özgüveni ile eğitim sektöründe faaliyet gösteren Özel Sezin Okulu, gençleri geleceğe hazırlamanın, onlara geleceklerini nasıl tasarlayacakları konusunda rehberlik etmenin öneminin altını çizerek “Gençler Geleceği Tasarlıyor” başlığıyla 2009 yılından bu yana “Liselerarası Fütürist Senaryo Yarışması” düzenliyor.
Liselerarası Fütürist Senaryo Yarışması, bir yarışma olmasının ötesinde, geleceğin asıl sahibi olan gençleri, eğitmenler, sektör uzmanları ve fütüristleri bir araya getirerek, hayallerini ve beklentilerini ifade edecekleri bir platform yaratmayı amaçlıyor.

Fütüristler Derneği Katkılarıyla
Fütürist Senaryo Yarışması’nın bu yılki konusu “Gelecekte Okul”. Her yıl olduğu gibi geleceklerini tasarlamaya ve geleceğe yön vermeye istekli liseli gençlerimiz, kendi sektörlerinde uzman kişilerle bir arada, yeniyi ve olasıyı kurgulayacak. Yarışma grupları, projelerini sunarak, fikirlerini ve yaratıcılıklarını yarıştıracaklar; hayallerini, beklentilerini, takım çalışması ruhunu ve üretkenliklerini ortaya koyacaklar.

Katılacak Okullar, Açıklamalar;

  1. Fütürist Senaryo Yarışması’nda, 6 okul hazırladıkları senaryolarla yarışırken, 9 okul da düzenlenen çalıştaylarda ideal okulun özelliklerini farklı açılardan değerlendirip birer sonuç bildirgesi hazırlayacaklar. Çalıştaylarda ele alınacak konular; ideal sınıfın fiziksel ve teknolojik özellikleri, eğitim araç-gereçlerinde olması gereken değişimler ve gelişimler, ideal öğretmenin ve yönetimin özellikleri, ders çeşitlikleri ve müfredat özellikleri, akademik çalışmalar ile sosyal gelişim çalışmaları, olarak belirlendi.

Young Futurist Shuffle “Şimdiki Aklım Olsaydı”
Liselerarası Fütürist Senaryo Yarışması kapsamında düzenlenecek bir diğer önemli etkinlik ise, “Şimdiki Aklım Olsaydı” başlıklı YOUNG FUTURIST SHUFFLE. Bu etkinlikte çeşitli sektörlerden uzmanlar ve fütüristler, katılımcı öğrencilerle dünyaya bakışlarını, birikimlerini, deneyimlerini ortaya koyacakları bir paylaşım gerçekleştirecekler

  1. Fütürist Senaryo Yarışmasına ve Çalıştaylara Katılacak Okullar
    Darüşşafaka Lisesi
    Öğretmen: Serpil Pazar
    Öğrenciler: Zeliha Akdal, Burcu Yanıkova, Hayrunnisa Ravlı, Uğur Tahnal, Semih Bozkurt

Kadıköy Anadolu Lisesi
Öğretmen: Hakan Akçiçek
Öğrenciler: Sıla Nazlı Kelce, Tansu Yeşilkır, Ezgi Çınar, Zeynep Nur Talas, Pınar Arslan

Özel Alev Lisesi
Öğretmen: Ali İhsan Zengin
Öğrenciler: Harun Keskin, Sani Meşulam, Ege Sadıç, Ezgi Öztürk, Lal Işıl Kızılay

Özel Hisar Okulları
Öğretmen: Göker Avcı, Mehmet Aksoy
Öğrenciler: Gözde Karaoğlu, Zeynep Ceyhan, Gür Ağcı, Eren Sabaner, Zeynep Güngör

Özel Okan Anadolu Lisesi
Öğretmen: Mustafa Batcı
Öğrenciler: Buğra Akyüz, Melisa Öztürk, Ekim Karakoç, Baran Öcalan, Onuralp Atıcı

Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi
Öğretmen: Zeynep Dedebaş
Öğrenciler: Muratcan Sabuncu, Ayşe Özge Erceiş, Zeynep Camuşcu, Alara Adalı, Ali Can Altıparmak

Özel Sezin Lisesi
Öğretmen: Filiz Besbelli, Taner Küçükyazıcı, Banu Özer Bilgin
Öğrenciler: Mert Ersoy, Mücella Nur Ekşioğlu, Gül Oktay, Naz Özcan, Damla Karaküllah, Beril Timuçin, Melis Arıksoy, Esra Elif Döner, Lara Cantürk, Betina Konur, Buse Alkaya, Dilara Ceren Özer, Ayşe Berfu Bulkaz, Nisan Berfin Doğankuş, Ayça Şanal

TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi
Öğretmen: Nurcan Tekcan
Öğrenciler: Ece Mert, İrem Gerkus, Güner Ege Eskibozkurt, Janset Mehlika Polat, İhsan Barış Gedizlioğlu

Üsküdar Amerikan Lisesi
Öğretmen: Celale Esra Arslan
Öğrenciler: Cemre Ece Yücel, İsmail Cem Kaymakçı, İpel Bensu Manav, Mehmet Uygar Gülkayna

Leave a Reply