7. Fütürist Senaryo Yarışması

Özel Sezin Lisesi, 7. Fütürist Senaryo Yarışması’nda bu sene “GELECEKTE İLİŞKİLER” konusunu ele aldı.

“Bugün ilişki biçimlerimiz değişiyor. Birlikte olma, heyecan duyma, sevme, sevilme, aranma, güvende hissetme, bağlanma gibi duygularımızı harekete geçirecek, varlığımızı doyuracak yeni araçlar üretiyoruz. Duygularımız aynı, insani özelliklerimiz değişmiyor, sadece araçlar ya da aracılar değişiyor.” düşüncesinden yola çıkan Özel Sezin Lisesi Fütürizm Kulübü öğrencileri, geleceğimizde önemli bir yer tutan ilişkilerimizin ileride nasıl olabileceğini, bugünkü ilişkilerden farklılıklarını ve ilişkilerin gelişim sürecini sorgulamak ve analiz etmek gerektiğini söylemeye çalışıyor.

Yarışmanın bilimsel ayağında Özyeğin Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı, Prof. Dr. Canan Ergin, çalıştığımız her alanda insan odaklı bir iş yaptığımızı bu nedenle önce insanı anlamamız gerektiğini vurgulayarak psikolojinin son yıllarda hemen her disiplinin faydalandığı bir bilim dalı olduğunu belirtti. İlişkinin temel bir insan ihtiyacı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Canan Ergin, başarılı, güçlü olmak isterken aynı zamanda başkalarıyla da birlikte olmak gereksinimini hissettiğimizi vurguladı. Psikolojinin değişen ilişki biçimlerini de inceleyerek sanal dünyanın pozitif bir teknoloji ile insanlara farklı şekillerde yardım eden yazılımlar ürettiği üzerinde durdu.

Senaryo yarışmaları sonrasında gerçekleştirilen foruma da moderatörlük yapan Ali Koç “ilişkilerin değeri ve önemi üzerine” kurguladığı konuşmasında “facebook, twitter, instagram” gibi paylaşım sitelerinde daha çok arkadaş bulmak üzere yönlendirildiğimizi, hâlbuki önemli olanın ilişki sayısını artırmak değil, ilişkide üretilen değer olduğunu belirtti. Eğitimci Ali Koç moderatörlüğünde gerçekleşen ve tüm katılımcı okulların yer aldığı panel ve forum da ise öğrenciler, teknoloji ile ilişkilerini, ilişkilerde sorun yaratan durumları, teknolojinin yapılandırdığı yeni ilişki biçimlerini tartıştılar.

7.FSY’de yarışan okullardan Arnavutköy Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesi “En yaratıcı senaryo” , Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi “Sunum içeriği ve Temayı en iyi işleyen” takım olarak ödül alırken, yarışmanın birincisi, tüm kriterlerde en yüksek puanı alan Özel MEF Okulu oldu. Özel Sezin Lisesi, ev sahibi olduğu yarışmada “gelecekte ilişkiler” konusunu insanların geçirdiği değişim ve geçmişin güzel ve sıcak ilişkileri üzerinden yola çıkarak hazırladıkları sunumla dile getirdi.

Leave a Reply